On the 3rd of July 1967, 803 squadron was reformed at Lossiemouth as the Buccaneer Headquarters Squadron. Various trials were undertaken and in August 1968 a detachment of 4 aircraft flew out to join HMS Hermes in the Indian Ocean.  The squadron, which operated Buccaneer S1 and S2 aircraft, finally disbanded on the 18th of December 1969.

Commanding Officers

Page last updated 19 May 2016 (Recent additions highlighted)

 Lt/Cdr  MJA  Hornblower  RN  03 Jul 1967
 Lt/Cdr  GB  Hoddinott  RN  26 Feb 1968
 Lt/Cdr  R  Wren  RN  22 May 1969
803 Personnel
Surname First Name Nickname Rate/Rank Start End Email Photo
Bailey John Bill AA1(AE) 1967 1968 Yes  
Baxter Mervyn Jim LREM(A) 1967 1968 Yes  
Beech Ted . JNAM(AE) 1968 1969 Yes  
Cooke Richard Cookie LEM(A) 1968 1969 Yes  
Ewing Barclay Jock/Barcs NAM(AE) 1968 1970 Yes  
Heron William   A/POEL(A) 1969 1970 Yes  
Jordon Carl Pugwash NAM(AE) 1969 1969 Yes  
Looker John   EM(A), A/LEM(A) 1967 1968 Yes  
McCormick Ian Mac NAM(AE) 1968 1968 Yes  
McDonald George Mac/Jock LAM(AE) 1968 1968 Yes  
McQueen Robert Mac NAM(AE) 1966   Yes  
Martin Ian Pincher EM(A) 1967 1968 Yes  
Mitchell Mike Mitch LEM(A) 1967 1968 Yes  
Muir Alex Ginge EM(A) 1969 1969 Yes  
Nunney Ian   NAM(AE) 1968 1969 Yes  
Saunderson William Sandy AMN3/AMN2 4/1968 4/1969 Yes  
Wiltshire Roger   JNAM(AE) 1967 1970 Yes  
Wyatt Raymond Ray NAM(O) 1969 1969 Yes